Bártfa főtere valamennyi felvidéki város közül a legtökéletesebben őriz a középkor hangulatát, éppen ezért nem véletlen, hogy a tér közepén álló kora reneszánsz városháza a mögötte levő gótikus Szent Egyed-templommal a legnépszerűbb fényképtémák közé tartozik. A műemlékeket még a szocializmus utolsó éveiben gyönyörűen felújították, majd néhány évvel később (2000) az UNESCO a Világörökség részévé nyilvánította.
Bártfát a tatárjárás után ideköltöztetett német telepesek építették fel. 1376-ban szabad királyi város lett, az ezt követő 150 év pedig Bártfa virágkorának számított. Ebben az időben készült el a Szent Egyed-templom és a városháza, valamint a főteret körülvevő polgárházak nagy része. A központot körülvevő városfal szintén a 14-15. században épült, és nagy része ennek is a mai napig fennmaradt. A város fontos kereskedelmi központnak számított (elsősorban textilipari termékekkel és borral kereskedtek), és – a számos céhnek köszönhetően – fejlett kézművesiparral is büszkélkedett. Eperjeshez hasonlóan itt bonyolódott le a Lengyelország és Erdély, illetve az Alföld délebbi részei közti kereskedelmi forgalom jelentős része.
Az első világháborút megelőzően a város lakosainak egyharmada magyar, egynegyede német anyanyelvű, több mint 30 százaléka pedig zsidó vallású volt. Ma már se magyarokat, se németeket, se zsidókat nem találni a városban.
A bárfai Szent Egyed-templom a kassai dóm és a lőcsei Szent Jakab-templom után a Felvidék harmadik leggazdagabb középkori eredetű székesegyháza. A templom névadója, Szent Egyed egy 8.században élt provence-i remete volt, aki a középkor vége fele – mint az aranyművesek védőszentje – nagy népszerűségnek örvendett a bártfai kézművesek körében. A bártfai templom építése még a 14. század második felében elkezdődött, de csak 1464-re fejezték be teljesen. A templom a reformáció idején az evangélikusok kezére került, majd a 18.szazad elejétől kezdve ismét katolikus lett…..
Az aranyművesek védőszentjének nevét viselő templom a Felvidék egyik leggazdagabb középkori eredetű székesegyháza, melyben tizenegy eredeti gótikus szárnyas oltárt őriznek.
A témához kapcsolódó Mercurius Tour utazás – Felvidéki barangolás a magyar emlékek nyomában ☘