Józef Zachariasz Bem (magyarosan Bem József), a székelyek Bem apója (Tarnów, 1794. március 14. – Aleppó, 1850. december 10.) lengyel és magyar honvéd altábornagy.
Az Élete
Cseh eredetű lengyel nemesi családba született. Tanulmányait Krakkóban, majd 1809-től a varsói Tüzér és Műszaki Iskolában folytatta. Napóleon francia császár 1812-es oroszországi hadjáratában tüzérhadnagyként vett részt. Danzig (Gdañsk) védelméért francia Becsületrenddel tüntették ki. 1815-ben belépett az orosz fennhatóság alatt álló Lengyel Főkormányzóság hadseregébe. Tüzérszázadosként igyekezett elsajátítani kora műszaki ismereteit, 1819-ben a varsói tüzériskola tanára lett. A kor rakétafegyverének számító röppentyűk tökéletesítésével is foglalkozott.
Részt vett az 1830–31-es lengyel szabadságharcban. 1831 elején, őrnagyként, egy lovasüteg parancsnoka lett. Az osztrolenkai csatában tíz ágyú összpontosított tüzével szinte az egész támadó orosz hadsereget feltartóztatta, időt nyerve a lengyel hadtest újrarendeződésére, de a vereséget így sem sikerült elkerülni.
Jan Skrzynecki tábornok még a csatatéren ezredessé léptette elő. Két hónappal később már tábornok volt, neve nemzetközileg is ismertté vált. A lengyel szabadságharc bukása után Párizsba emigrált, ahol megírta emlékiratait A lengyelországi nemzeti felkelésről címmel.
1848 szeptemberében egy lengyel–horvát légió felállításának tervével Magyarországra akart utazni, de az október 6-ai forradalom Bécsben érte. Wenzel Messenhauser rábeszélésére vállalta a forradalom fegyveres erőinek főparancsnokságát. A város eleste után álruhában Magyarországra szökött. November 3-án jelentkezett szolgálattételre Kossuth Lajosnál, aki – mivel szabad parancsnoki poszt akkor nem volt – a Nagyszombaton állomásozó Guyon Richárd dandárjához rendelte tanácsadóként, nemsoká azonban visszatért Pestre, ahol ekkor már Wysocki József irányításával folyt a lengyel légió megszervezése. Bem még párizsi emigrációja során került ellenséges viszonyba a Lengyel Demokrata Társaság tagjaival, ezért a lengyel légió tagjai is ellenségesen fogadták. Az ellentét odáig mélyült, hogy egy lengyel önkéntes (Franciszek Ksawery Kolodziejski) merényletet kísérelt meg Bem ellen. Az indulatos vitákkal járó ellentétet Kossuth úgy próbálta feloldani, hogy a feleket elvezényelte a fővárosból.
Az erdélyi hadjárat
Erdély visszafoglalásának nehéz munkáját nyerte feladatul. Bem altábornagy határozott intézkedéseivel rövid idő alatt újrarendezte a szétzilált, Erdélyből szinte teljesen kiszorult – a csucsai szorosnál álló – erdélyi hadsereget –, s már dec. 19-én ő intézte a csucsai csatát, mellyel az ország kulcsát megőrizte, majd Puchner tábornok, erdélyi főhadparancsnok támadását visszaverve ellentámadásba ment át, és gyors hadmozdulatokkal karácsonykor elfoglalta Kolozsvárt. Ezzel kelet felől biztosította az Alföldet, és lehetővé tette, hogy Windisch-Grätz támadása elől a kormány Pestről Debrecenbe helyezhesse át székhelyét.
Januárban Karl Urban ezredes csapatait üldözve betört Bukovinába, majd felszabadította Székelyföldet, ahol kiegészítette haderőit. Ezt követően, egy váratlan mozzanattal Puchner háta mögé került és elfoglalta Nagyszebent. Miután Puchner kérésére a Havasalföldön állomásozó orosz csapatok Lüders vezetésévél – jóval Paszkevics hadműveleteinek megkezdése előtt – benyomultak Erdélybe és bekerítés fenyegette, a vízaknai és a dévai csatákban február 4. és 8. között áttörte a kialakuló gyűrűt. Már február 9-én ismét támadásba ment át, Piskinél legyőzte az egyesült osztrák–orosz haderőt, és ismét Székelyföldre vonult. A Piskinél vívott csatában és a győzelemben, akárcsak Szeben városa bevételében, döntő szerep hárult a Gál Sándor ezredes által az első székely határőrezredből a Bem táborába vezényelt három csíki zászlóaljnak. Ezt követően az orosz és osztrák csapatok elhagyták Erdélyt, Bem pedig elfoglalta Brassót.
Vezérkari főnöke Czetz János tábornok, egyik segédtisztje pedig őrnagyi rendfokozattal Petőfi volt.
A második orosz beavatkozás után Bem kezdetben sikerrel lassította Alekszandr Lüders és Magnus Grotenhjelm csapatainak előrenyomulását, még Moldvába is betört, hogy ott felkelést robbantson ki. Visszatérve, július 31-én azonban a segesvári csatában vereséget szenvedett, hadserege teljesen szétzilálódott.
Erdély elvesztése után Aradon találkozott Kossuthtal, aki – miután Görgeyben nem bízott, Dembinszky pedig ismételten bebizonyította alkalmatlanságát – a magyar csapatok főparancsnokává nevezte ki.
Augusztus 9-én azonban Temesvárnál csapatait Haynau táborszernagy csapatai teljesen szétverték.
Bem sokat tett a magyar–román megbékélésért, az irreguláris csapatok kölcsönös bosszúhadjáratait azonban nem sikerült megelőznie. 1849 tavaszán megállapodott az addig az osztrákokat támogató, legjelentősebb román felkelővezérrel, Avram Iancuval, hogy a román felkelők nem harcolnak tovább a magyar honvédsereg ellen. A megállapodást azonban Hatvani Imre szabadcsapatának egy rosszul időzített akciója miatt a románok felrúgták.
A szabadságharc bukása után Bem József Törökországba menekült, áttért az iszlámra, ekkor felvette a Murad (Murat) nevet. Több renegát tiszttársával együtt a mai Szíria területén fekvő Aleppóba internálták. Részt vett az 1850. októberében kitört zavargások leverésében. Valószínűleg maláriás láz okozta halálát. 1850. december 10-én e mondattal lehelte ki a lelkét halálos ágyán: „Lengyelország, én már nem szabadítalak fel…” Muszlimként az oszmán kormányzat temettette el.
Bem maradványait 1929-ben szállították Lengyelországba és helyezték el egy tarnówi mauzóleumban, hamvait azonban vallási okokból nem lehetett „a keresztény lengyel földben” elhantolni. Hat gigantikus oszlop emeli magasba a kőszarkofágot, benne Bem József földi maradványaival.
Személye
A kis termetű, vézna, beteges ember hatalmas lelkierővel rendelkezett. A csata napján valódi hősként viselkedett, nagy kócsagos csákójával mindenütt elöl járt, és sok sebtől eltorzult arca belső tűztől égett. Példamutató rettenthetetlensége átragadt katonáira is. Különösen a székelyek ragaszkodtak hozzá babonás tisztelettel. Marosvásárhelyen felállított emlékszobra is mutatja, milyen mély nyomot hagyott ez egyszerű lelkekben, pedig még beszélni sem tudott velük. Hadvezérként mesterien alkalmazta az ágyú-ütegeket, szerette a gyors helyváltoztatáson alapuló meglepetés-taktikát. Ezért nagyon megfelelt számára a kicsi, hegyes-völgyes országban kis létszámú sereggel vívott küzdelem. Önzetlen, halált megvető bátorságú, tanult és ügyes katonaként kötelezte el magát a szabadságharc eszméje mellett. Petőfire óriási hatással volt, ez a hatás felfedezhető verseiben is. Távol tartotta magát a magyar vezérek pártoskodásától, ezért élvezte Kossuth Lajos teljes bizalmát. A kormány utasításait azonban nem sokra tartotta, és nem csak a katonai, de a polgári igazgatás kérdéseiben is attól függetlenül szeretett eljárni.
Bem József nyomában Erdélyben
Nagyjából a Bem útvonalát követve próbáljuk meg számba venni az egykor volt és a mai emlékhelyeket.
Szamoskrassó – emléktábla, emlékszoba
Bem tábornok 1848. december 13-án az egykori Darvay-kúriában szállt meg. 2000-ben emléktáblát lepleztek le, és Bem-emlékszobát is berendeztek együttműködve a tarnówiakkal.
Kolozsvár – emléktábla
1848. december 25-én vonul be, a főtéri Teleki-házban szállásolják el. A házon emléktábla. Felirata: „E házban volt szállva Bem József honvédtábornok 1848. december 25-iki győzedelmes bevonulásakor.” Feltehetően Papp Gábor (1872–1931) festőművész tervei szerint készítette Reimann Károly kolozsvári kőfaragó. 1898. december 24-én leplezték le. Az egykor földszintes épületet 1920-ban gróf Teleki Gézától egy román bank vásárolta meg. Ennek soviniszta indulatú vezetői 1936. november 24-én eltávolították a táblát. Visszahelyezésére a bécsi döntés (1940) után került sor. Gheorghe Funar, Kolozsvár hirhedt polgármestere 1994. június 2-án feliratát bevakoltatta. Nem sokkal azután ismét helyreállították. A Művelődés lengyel számában (1994/11) közöltük a lengyelországi diákok tiltakozását, ami a lengyel nagykövetség útján juttattak el a polgármesteri hivatalba. Bem nem vesztegelt sokáig Kolozsvárt, hanem Urban császári ezredes után nyomult és december 29-én Bethlennél megverte, visszanyomta Besztercéig, hol két nappal utóbb ismét megverte és négy nap múlva Borgó-Tihucánál kikergette az országból.
Marosvásárhely: Bem József altábornagy szobra
Bem József Marosvásárhelyt kapott elsőként egészalakos szobrot a forradalomra való emlékezéseknek is utat engedő, kiegyezés utáni Magyarországon. Az erdélyi hadsereg vezéreként Kolozsvár fölszabadítása után bevonult Marosvásárhelyre is, ahol csapatai egyesültek a háromszéki székely felkelők seregével. A Bécsben öntött bronzszobrot, több lépcsővel magasított ditrói gránitból készült talapzatra helyezték, és a város főterén állították föl 1880. október 17-én, Huszár Adolf (1842–1885) szobrász alkotása.
1919 március 27-ről 28-ra virradólag felderítetlen tettesek Marosvásárhely többi köztéri szobrával együtt talapzatáról ledöntötték. Később Emil Dandea, a város hírhedt soviniszta polgármestere teljesen leromboltatta, és bronzanyagát eladta. A barbár cselekedet a lengyel állam részéről diplomáciai tiltakozást váltott ki. A sérült szobrot 1928-ban azzal az ürüggyel tették vonatra, hogy a varsói követségre szállítják, oda azonban soha nem érkezett meg. Bem Szeben ellen indult. Puchner császári ezredes összeszedte a rendelkezésére álló haderőt és a Marosvásárhely felől támadó Bem elé sietett. A két hadsereg január 17-én Gálfalvánál találkozott. Bem ágyúi a magyarság javára döntötték el a csatát. Bem másnap, a győzelem előnyeit szerencsésen kihasználva, bevonult Medgyesre, január 19-én Nagyselykre s onnan Szelindekre, egészen Szeben szomszédságáig nyomult előre.
Szelindek – emléktábla
Bem a január 24-i szelindeki ütközet után egy héttel úgy döntött, hogy főhadiszállását a jobban védhető Vizaknára teszi át. Szelindeken 2007. nov. 6. emléktábla avatás. A bukaresti lengyel nagykövetség tanácsosa: Miroslaw Cieslik (angolul és lengyelül) üdvözölte az egybegyűlteket. Helyszín: a ház, ahol Bem főparancsnoksága székelt (román, angol, lengyel, magyar nyelvű emléktábla), Szesztay Ádám magyar követségi tanácsos leplezte le. Bemutatkoztak és műsort mutattak be a Bem József nevét viselő erdélyi iskolák: Lemhény és Újszékely.
Vizakna – Honvéd-emlékmű
A Nagyszeben elleni sikertelen ostrom után (1849. január 21.) Bem seregei Vizaknára vonultak vissza. Innen indítottak támadást a túlerőben levő osztrák hadak ellen. A február 4-i ütközet a honvéd csapatok súlyos vereségével végződött. Az elesett mintegy háromszáz honvéd holttestét az elhagyott sóbányák egyik aknájába temették. Ennek közelében emelték 1896. augusztus 10-én az 1849-es hősök márvány emlékművét. 1920 után lerombolták. A városban emléktábla örökíti meg Petőfi szálláshelyét, azt a házat (ma Traian tér 3. sz.) ahol a költő 1849. január 29–február 4. között lakott. Bem Szerdahelyre, majd Szászsebesre vonult vissza, ahonnan csak ügyes csellel menekülhetett, Szászvárosra. Itt bevárta az őt üldöző ellenséget. A szerencse itt sem kedvezett. A csatát elveszítette, sőt, mikor lovaglókorbáccsal kezében ágyúinak védelmére sietett, egy császári katona a korbácsát tartó kezének középső ujját ellőtte.
Piski – Bem-emlékoszlop
A domborműves-feliratos emlékoszlop azt a helyet jelölte meg, ahol Bem altábornagy 1849. február 9-én győzelmet aratott az őt üldöző osztrák csapatok felett. A csata a Sztrigy folyón átvezető piski hídnál zajlott le. Az emlékoszlop fölállítását a Hunyad megyei Történelmi és Régészeti Társulat kezdeményezte. 1899 körül. 1920 után eltávolították. 1990 után ismét megjelölték a helyet. Alig pihent két napot, mikor Kemény Farkastól február 9-én reggel azt az értesülést kapta, hogy az ellenség a piski hidat megtámadta. Bem e hír hallatára felkiáltott: „Ha a híd elveszett, Erdély is elveszett!” és Czetz ezredest a fősereggel Piskire küldte.
A csata változó szerencsével folyt, míg délután sikerült a császáriaknak Bem egész hadseregét megfutamítani. Bem hasztalan ugrott a futók elébe „Ne fuss magyar! Ne fuss magyar!” kiáltással. Czetz ezredes egypár székely század tartalékkal az előrenyomuló császáriakat megállította, és a futó honvédek visszafordulva, újra támadásba mentek át. A győzelmet még az est leszállta előtt sikerült Bemnek kicsikarnia. A híd Bem kezében maradt és Erdély sem veszett el.
Brassó – emléktábla
Bem tábornoknak két emlékjelet állítottak az évtizedek során a brassóiak. A Cenk alatti város lakói azt a mai Tanács tér 4. szám alatti épületet jelölték meg, amelyben Bem 1849. március 21–24-e között tartózkodott, és amelynek erkélyéről a Brassói nyilatkozatot felolvasva összefogásra buzdította a magyarokat, románokat és szászokat. Az eredeti, német nyelvű táblát az 1930-as évek végén eltávolították, majd miután 2002 februárjában a brassói Történeti Múzeumban rátaláltak, újra elhelyezték a ház falán. Ez a márványtábla érintetlen, viszont az idén 2004. március 15-én a Jacek Paliszewski bukaresti lengyel nagykövet és Kisvári Tamás bukaresti magyar katonai attasé jelenlétében leleplezett, román, magyar, német és francia nyelvű tábla eltűnt. 2008-ban új tábla készült, a korábbi feliratok mellett pedig Bem anyanyelvén, azaz lengyelül, illetve törökül is megszövegezték.
Szabadfalu (Freidorf) – Temesvár Bem főhadiszállásának helye és Petőfi-emlék
A Temesvárhoz csatolt, egykor telepített német faluban az I. világháború küszöbén (1912. november 10.) állítottak díszes – építészeti szerkezetű – emlékművet Bem altábornagy honvéd főhadiszállásának helyén, és annak emlékezetéül is, hogy Petőfi itt kapta meg 1849. május 3-án őrnagyi kinevezését. Felirata: „E helyen állott 1849-ben Bem József honvédtábornagy főhadiszállása, melyben 1849. év május 3-án Petőfi Sándor, hazánk koszorús lantosa őrnagyi kinevezését kapta. E történeti tények örök emlékéül és a magyar szabadságharc félszázados évfordulója alkalmából állíttatott fel ez emléktábla 1899. július 30-án közadakozásból.” Előbb egy feliratos tábla készült el 1899-ben, a szabadságharc fél évszázados évfordulóján, majd az említett építményszerű emlékmű, mely a Somogyi-ligetben állott. Tervezője Székely László (1877–1934) temesvári építész, Sipos András szobrász és Tunner Kornél kőfaragó munkája. A két világháború között súlyosan megrongálták. 1949. július 31-én, Petőfi halálának centenáriumán a Magyar Népi Szövetség új táblát állíttatott rajta.
Újszentes (Vadászerdő) – a szabadságharc és Petőfi emlékműve
A Temes megyei kincstári telepítésű nagyközség (eredetileg Vadászerdő) többségükben Szentesről származó lakosai annak emlékezetére állítottak feliratos emlékművet közadakozásból, hogy 1849 májusában Bem altábornagy itt tartott szemlét csapatai felett. A honvédtisztek sorában ott volt Petőfi is. 1900. július 29-én avatták fel. 1920 után eltüntették. 1945. július 29-én közösségi összefogással új emlékművet állítottak föl a templom előtti parkban. Ugyanitt a szabadságharc emlékművével egy időben Bem József altábornagy tiszteletére a községháza falára helyezett emléktáblát avattak 1900. július 29-én. 1937. január 27-re virradólag felderítetlen tettesek a táblát a falból kiemelték, összetörték és darabjait egy kútba dobták.
Kézdivásárhely – Bem mellszobra az új negyedben, Bem mellszobra a céhtörténeti múzeumban
Bem Nagyváradon Kossuthtal tanácskozott, július 9-én az oroszok újra megtámadták Bemet, aki Marosvásárhely irányába vonult vissza. Onnan Háromszékre ment, Kézdivásárhelyt összeszedte a székely haderőt, július 21-én Kézdivásárhelyről kiindulva az Ojtoz-szoros felé vonult. Egy Brassóból hozott sajtón proklamációkat nyomatott, amelyeken a moldvaiakat fegyverre szólította, hogy együttesen verjék ki az oroszokat, és a török fennhatósága alatt állítsák vissza a fejedelemségek szabadságát. Herzsa, Bákó, Aknavására csatát nyert, de nem lázadtak fel a moldvaiak, július 24-én visszahúzódott Erdélybe.
Bereck – Bem tábornok és Petőfi plakettje, – a ház, ahol Petőfi találkozott Bemmel.
Bem július 28-án moldvai hadjárata után visszatért Marosvásárhelyre. Július 30-án mintegy 5000 főnyi csapattal Keresztúrról Segesvárra indult, hol másnap, július 31-én találkozott Lüdersz háromszor nagyobb hadseregével.
Fehéregyháza – Bem-emlékoszlop a Petőfi-múzeum kertjében
A csata délelőtt 11 órakor kezdődött hatalmas ágyúzással, amikor a legenda szerint Bem egy jól irányított ágyúlövéssel sajátkezűen lőtte le Szkarjatyin tábornokot, az orosz tüzérség parancsnokát. Síremléke Segesvár keleti kijáratánál a MOL benzinkút mögött van. Kezdetben Bem volt előnyben, de délután, mikor Lüders kozákjai a magyar hadsereg jobbszárnyát bekerítéssel fenyegették, a csatarend felbomlott, Bem maga is kénytelen volt menekülni. Hadsegédje, Zeyk Domokos fedezte Bem visszavonulását. Síremléke a Héjjasfalva nyugati bejáratánál az út jobb oldalán látható. A futókat a kozákság vette üldözőbe. Ekkor esett el Petőfi Sándor is, aki több versében és haditudósításában örökítette meg Bem erdélyi hadjáratának sok-sok eseményét.
Székelykeresztúron – a Lengyel-féle barokk ház a Főtéren (Bem hadiszállása), a Gyárfás-kúria előtt Petőfi–Bem szobor, a kúria falán Bem-emléktábla.
Székelyudvarhely szoborpark – Bem József szobra a főtéren.
Bem egymagában érkezett meg augusztus 1-én Marosvásárhelyre, 4-én Nagyselykre érkezett, onnan egyenesen Szeben alá ment, 5-én Nagycsűrnél Hasford orosz tábornokot megverte és Szebent másodszor is éppen olyan váratlanul elfoglalta, mint első ízben. De nem tarthatta meg, mert Lüders maga jött Szeben visszavételére. Bem újra Nagycsűrnél ütközött meg Lüders seregével, de a csatát és azzal együtt Szebent is elveszítette. Szerdahelyre vonult vissza, ahol találkozott Stein ezredessel, csapataival együtt az erdélyi hadsereg főparancsnokságát is átadta, és Temesvár alá sietett, hogy a Kossuthtól a neki felajánlott fővezérséget átvegye.
Augusztus 9-én súlyos vereséget szenvedett. Görgei augusztus 13-án Világosnál az orosz hadsereg előtt letette a fegyvert.
Szabó Zsolt: Bem József nyomában Erdélyben ( részlet )
*Elhangzott a tarnówi Bem-emlékkonferencián 2009. márc. 14-én. Helyszűke miatt csak válogatást közlünk a képekből.
A fenti dokumentáció kötődik a lengyelországi utazásunkhoz.
Források:
Kovács Endre: Bem József (Hadtörténeti Intézet, Budapest, 1954)
Kovács István: Így élt Bem József (Móra Könyvkiadó, 1983) ISBN 9631134849
Kovács Endre: Bem a magyar szabadságharcban (Zrínyi Könyvkiadó, Budapest, 1979) ISBN 9633262739
Kovács Endre: Bem József és a magyar szabadságharc In: A történettudomány kérdései 8. (Magyar Történelmi Társulat, Budapest, 1951)
Kovács Endre: Bem apó (Magyar Történelmi Társulat, Művelt Nép Könyvkiadó, 1951)
Hidvégi Jenő: Bem apó In: Nemzeti Könyvtár VI. évf. 120. szám, Budapest, 1944. március 4.
Józef Wysocki: Együtt a szabadságért, 1848-1849 (Zrínyi Könyvkiadó, 1993) ISBN 9633271851
Szőcs János: Csíkszereda, Csíki Székely Múzeum, 1998.
Csorba György: Az 1850. évi aleppói zavargások és a magyar emigránsok szerepe, In: Orientalista Nap 2004, (Szerk. Birtalan Ágnes – Yamaji Masanori.) Budapest, 2004. 30–39.
Művelődés – közművelődési folyóirat – Kolozsvár honlap: www.muvelodes.ro^